פיתוח מיומנויות לויסות רגשי בקרב ילדים ונוער: התערבות טיפולית (בחדר הטיפולים) ומניעתית (במסגרת 'הכיתה כקבוצה')

מספר קורס: 10051

מטרה:

הקניית ידע תיאורטי וכלים מעשיים בתחום הויסות הרגשי בקרב ילדים ונוער למטפלים באמנויות  
היכרות עם מודל מובנה לעבודה מניעתית במסגרת 'הכיתה כקבוצה' או בטיפול בקבוצות קטנות , על פי 'הפרוטוקול הגמיש', פרוטוקול לפיתוח מיומנויות לויסות רגשי

רציונל: 

בשנים האחרונות הולכת ומתבססת ההבנה כי בבסיס הקשיים הרגשיים וההתנהגותיים עומדים קשיים בויסות רגשי ובשליטה עצמית: מחקרים שונים הוכיחו קשר בין ויסות רגשי דל לבעיות התנהגות בקרב ילדים ומתבגרים. מעבר לכך, נמצא כי ילדים עם התנהגות אנטי סוציאלית או אגרסיבית, מתקשים בויסות רגשות ובהתמודדות עם רגשות לא נעימים (Frick & Morris, 2004). בארקלי (2003) טוען כי בבסיס הקושי בשליטה על עכבות עומדת מגבלה של נפיצות ואי יציבות רגשית וכל אלה הם חלק בלתי נפרד מהפרעות קשב וריכוז.  גם קנדל (2015) מתייחס לקשר בין הפרעות קשב וריכוז לקשיים בויסות רגשי, התנהגות ותוקפנות ומציג מחקרים המצביעים על קשר בין תוקפנות לליקויים רבים בתפקוד קוגניטיבי ניהולי. 

בנוסף, קשרים נוספים נמצאו בין קושי בויסות רגשי להפרעות מצב רוח, הפרעות חרדה ודכאון (Barlow, 2011).  פיירבורן ועמיתים (Fairburn et al., 2009) טוענים כי קיים קשר בין קושי בויסות רגשי לבין התפתחות של הפרעות אכילה, ובקרב ילדים עם קושי בויסות חושי אפשר לראות עוצמה גבוהה של רגשות וזמן ממושך של תגובות רגשיות לא נעימות (ריבאיי וסטוקר, 2008).  

כל אלו הם רק חלק מהמחקרים שמצביעים על קשיים בויסות הרגשי בקישור לבעיות רגשיות והתנהגותיות שונות.


מטפלים באמנויות פוגשים את הילדים המטופלים בשלב שבו בא לידי ביטוי הקושי,  בתחום הרגשי, או החברתי או ההתנהגותי, שבשלן מופנה התלמיד לטיפול. רוב הקשיים שהילדים סובלים מהם , שחלקם מולדים ואורגאניים (לדוגמא CP, לדוגמא פיגור, לדוגמא ילדים על הספקטרום האוטיסטי) וחלקם סביבתיים (לדוגמא בעיות התנהגות, בעיות במיומנויות חברתיות)  מקבלים ביטוי בחלק ההתנהגותי אך הבסיס לבעיות אלה נעוץ לרוב בקשיים רגשיים. כאשר הילד מופנה לטיפול באמנויות, ההנחה היא שעבודה טיפולית תאפשר לילד למצות את יכולותיו, להצליח לבטא את עצמו בדרך שאינה תוקפנית, שיוכל לנהל מערכת יחסים מותאמת עם ילדים בני גילו ועוד. 


השתלמות זו נועדה לפתח ולהרחיב את הכלים הטיפוליים שיש בידי המטפלים באמנויות בתחום שרק בשנים האחרונות זכה לפריחה והתייחסות נרחבת מבחינה תיאורטית ומעשית: תחום הויסות הרגשי. 

מטפלים שישתתפו בהשתלמות ירחיבו את ידיעותיהם בתיאוריות הנפוצות בתחום הויסות הרגשי, יכירו אסטרטגיות שונות לויסות רגשי, ויבינו כיצד להשתמש בהן, ילמדו להעריך ולמפות קשיים של ילדים בתחום הויסות הרגשי באמצעות שאלונים ומיפויים,  יתוודעו למרכיב ההתפתחותי בתחום הרגשות והויסות הרגשי וילמדו להשתמש בכלים מהגישה הקוגנטיבית התנהגותית שמכוונים לפיתוח מיומנויות של ויסות. 

תנאי קבלה מחייבים: למטפלים באמנויות ולמקצועות טיפוליים נוספים

היקף הקורס: 30 שעות.

פירוט המפגשים: ההשתלמות תיערך באופן מקוון, בזום, בימי שישי, בין התאריכים 12.11.2021-11.02.2022, בין השעות 08:30-13:00.

לצפיה בתאריכי המפגשים לחצו כאן

עלות הקורס:

חבר\ת יה"ת-  990 ש"ח

אינו חבר\ת יה"ת- 1290 ש"ח 

העלות אינה כוללת דמי רישום בסך 150 ש"ח

*** פתיחת הקורס מותנית בכמות הנרשמים

הכרה לצורך גמול\אופק חדש: יש להגיש בקשה 45 יום לפני תחילת הקורס.

בקישור הבא: בקשת הכרה לצורך גמול/אופק חדש

*****הקורס לא יוקלט: עם זאת מצגות וחומרים יועברו למשתלמים באמצעות קשר במייל

עבודת סיום: תוגש עבודת סיום לכל המעוניינים בגמול מטעם משרד החינוך. 

אפשרות א: 

לבחור במטופל שיש לו ככל הנראה קושי בויסות רגשי, להיעזר בכלי הערכה, דוגמת שאלון וניטור. לבנות תכנית התערבות שתענה על הקושי בויסות הרגשי כפי שעולה מההמשגה שנעשתה.  לתעד מפגש או שניים 

אפשרות ב:

 לבחור קבוצה לילדים ולבנות תכנית התערבות בת 12 מפגשים בנושא פיתוח יכולת לויסות רגשי. לתעד מפגש או שניים 

***על העבודות להיעזר בביבליוגרפיה שנלמדה בקורס


על המרצות:

ד"ר יעל שרון, מטפלת קוגניטיבית התנהגותית באמנויות, מכשירה מטפלים באמנויות בלימודי גישה התנהגותית-קוגנטיבית, מטעם מכללת פסגות ובחסות האונ' הפתוחה, במודל
CBT-ARTS

מלמדת בקורסי התאמה במכללת תלפיות, וויסות רגשי במכללת בית ברל, מדריכה ארצית לשעבר מטעם משרד החינוך בתחום טיפול באמנויות, מדריכת מתיאות. 

מצ"ב קישור לטופס הרישום 

מצ"ב קישור לתשלום דמי רישום

מצ"ב קישור לתקנון

שימו לב - רישום לקורס מותנה במילוי טופס רישום אישור התקנון ותשלום דמי רישום!


לכל שאלה ובירור לגבי תהליך ההרשמה ניתן ליצור קשר עם עדי ברדה :yahatlimudim@gmail.com