"החלמה בתנועה" – טיפול בתנועה בגישת ההחלמה בבריאות הנפש

מספר הקורס: 10031

מייל: tbrozow@gmail.com   

ניתן לפנות במייל לכל שאלה. 

רציונל: גישת ההחלמה ( Recovery Approach) המבוססת ראיות, מובילה את תחום השיקום הפסיכיאטרי בעולם ומיושמת בישראל מאז שנת 2000 (לכמן והדס-לידור, 2007). עם מגמת צמצום האשפוזים בבתי החולים הפסיכיאטריים והתמקדות בטיפול נפשי בקהילה (החלת הרפורמה לברה"נ 2015); נפתחה ההזדמנות להתאמת הטיפול באומנויות לשטח הדובר שפה שיקומית. בתוך מאמצים אלו מתמקמים לימוד ויישום גישות ומודלים אשר לא נלמדים בבתי ספר להכשרת מטפלים באמצעות אמנויות, וביסוס רצף הטיפול-שיקום עם הכלים היעילים של הטיפול באמצעות אמנויות. 

 

תכני הקורס: רצף טיפול-שיקום בבריאות הנפש (ברה"נ), גישות ומודלים בשיקום ברה"נ, טיפול באמצעות אמנויות כמקדם החלמה בבריאות הנפש (בוגרים) ותמות מרכזיות בהתאמת הטיפול באמצעות אמנויות לעבודה במסגרות טיפוליות ושיקומיות בקהילה. 


תיאור הקורס ומטרותיו:"החלמה בתנועה" הינה גישה יישומית וחדשנית לטיפול בתנועה עם אנשים המתמודדים עם הפרעות נפשיות שונות (Bendel-Rozow, 2020). גישה זו, משלבת את גישת ההחלמה בבריאות הנפש (Recovery approach) עם טיפול באמצעות תנועה, הבעה ויצירה. מטרותיה, להקנות ולהעמיק את ידע המתמודדים בנושאים הקשורים לתהליכי ההחלמה שלהם ולעודד את הטמעת עקרונות ההחלמה בחייהם, באמצעות התנסויות יצירתיות משמעותיות ועיבודן. 

הקורס יעסוק בהכרות עם גישות ומודלים בשיקום בריאות הנפש בקהילה וזיקתם לטיפול באמצעות אמנויות. התכנים מבוססי הראיות של גישת ההחלמה, כגון פיתוח קשרים חברתיים, קידום מטרות אישיות וכלים להתמודדות עם לחץ (Mueser et al., 2005) יונחו דרך הפריזמה והמתודות של טיפול בתנועה ושילוב אומנויות. בקורס התייחסות להיבטים בעבודה עם הקבוצות ההטרוגניות המאפיינות אוכלוסיית השיקום בברה"נ. 

בקורס תודגש בנייה מותאמת של פעילויות יצירתיות מוכוונות החלמה תוך התנסות באסטרטגיות להתמודדות ועידוד המוטיבציה והנעה לפעולה בקרב מתמודדים (Miller & Rollnick, 2012). כמו כן, יודגשו הקשרים בין החוויות ותכנים העולים בקרב המתמודדים בקבוצה ליישום והטמעה בחיי היומיום שלהם (היעזרות בדינאמיקה הקבוצתית לתמיכה ועיבוד של מצבי חיים). 

"החלמה בתנועה" ניתנת להעברה וליישום בקרב אוכלוסיות שונות ותחומי שיקום שונים. הגישה מתמקדת בטיפול קבוצתי אך בהחלט מתאימה גם לעבודה פרטנית.

התנסויות רבות בקורס מבוססות תנועה אך הגישה שנלמד מתאימה לכל תחומי האמנויות. לדוגמא, מטפלת במוסיקה/ אומנות/פסיכודרמה יכולה לקחת את עקרונות הגישה וליישם אותם בעבודתה דרך הכלים של האומנות שלה. במהלך הקורס יינתנו הזדמנויות למטפלים מהתחומים השונים להתנסות בהעברה זו.ישנו דגש על שילוב אומנויות ורוב ההתנסויות והטכניקות התנועתיות ניתנות לשימוש גם על ידי מטפלים שאינם מטפלים בתנועה. 

 

היקף הקורס: 60 שעות 

השיוערים יתקיימו בימי שלישי בשעות: 17:15-21:00

לחצו כאן לצפיה בתאריכי המפגשים

מיקום הקורס: נכון לעכשיו- מכון מופ"ת, ת"א. 

עלות הקורס:

חבר\ת יה"ת-  2700 ש"ח 

אינו חבר\ת יה"ת- 2990 ש"ח 

העלות אינה כוללת דמי רישום בסך 150 ש"ח

*** פתיחת הקורס מותנית בכמות הנרשמים


הכרה לצורך גמול\אופק חדש: יש להגיש בקשה 45 יום לפני תחילת הקורס. טופס בקשה

בקישור הבא: בקשת הכרה לצורך גמול/אופק חדשתנאי סף לקבלה לקורס: 

הקורס מיועד למטפלות/ים בתנועה ולמטפלים/ות באמצעות אומנויות אחרות עם עניין בעבודה בתחום בריאות הנפש עם בוגרים (מעל גיל 18).

 

מטרות הקורס:

הכרות עם מודלים מבוססי ראיות בתחומי השיקום וההחלמה בבריאות הנפש. 
הכרות עם גישת "החלמה בתנועה"- חקירת תמות המאפיינות את אוכלוסיית מתמודדי נפש בוגרים דרך התנסויות יצירתיות ומגוון של פעילויות מותאמות לתהליכי ההחלמה.
הרחבת ארגז הכלים של המטפל/ת בתהליך הקבוצתי של מתמודדי נפש בוגרים עם יכולות מגוונות.

דרישות הקורס: 

נוכחות והשתתפות פעילה בלפחות 90% ממפגשי הקורס (30% מהציון)
הצגה והגשת משימה קבוצתית- עבודה בקבוצות קטנות על גישות / מודלים בשיקום ברה"נ (20% מהציון)
הצגה והגשת משימה אישית- בניית מערך למפגש על תמה טיפולית-שיקומית לבחירה ( 20% מהציון)
משימה בזוגות בזמן שיעור- בניית סדנת הסברה לצוותים על טיפול באמצעות אומנויות בראי השיקומי   (20% מהציון)
הגשת סיכום רפלקטיבי ואינטגרטיבי של חוויות הלמידה מהקורס (10% מהציון)

תוצרי הלמידה: 

המשתתפים ירכשו ידע תיאורטי ומעשי בתחום השיקום ותהליכי ההחלמה בבריאות הנפש עם מבוגרים. 
המשתתפים יפתחו יכולת להתבוננות רפלקטיבית על מהות עבודתם בסביבות שיקומיות ועמדתם ברצף הטיפול-שיקום. 
המשתתפים יעמיקו בתמות טיפוליות-שיקומיות בקרב מתמודדי נפש תוך דגשים על טכניקות לעידוד יצירתיות בקרב משתתפים והתמודדות עם התנגדויות האופייניות באוכלוסייה זו.
המשתתפים ירחיבו את יכולתם בטיפול הקבוצתי עם קבוצה מגוונת ובניית מפגשים מותאמים הקרובים יותר למטרות השיקומיות ולשפה השיקומית.
המשתתפים ייצרו סדנת הסברה על טיפול באמצעות אמנויות בראי השיקומי (תוך אינטגרציה של תכני הקורס) במטרה להעלות את המודעות של הצוותים המקצועיים במסגרות השיקום לתרומת המקצוע שלנו לתהליכי ההחלמה של מתמודדים.

קצת על מנחת הקורס: ד"ר טליה בנדל-רוזוב, מטפלת בתנועה ושילוב אומנויות, בעלת תואר שני ושלישי מאוניברסיטת לסלי (בוסטון, ארה"ב) וותק מקצועי משנת 2003. בנדל-רוזוב הינה חברת יה"ת וותיקה ומדריכה (מס' מדריך 1161).בנוסף, הינה בעלת תעודת הוראה מהתואר הראשון בחינוך גופני בחינוך המיוחד ממכללת וינגייט (2001).

במסגרת עבודתה בתוכניות שונות בשיקום בבריאות הנפש בארה"ב ובישראל, התמחתה בטיפול קבוצתי עם אנשים בוגרים המתמודדים עם הפרעות נפשיות. במשך כ-13 שנים הנחתה בנדל-רוזוב קבוצות טיפוליות בתנועה ושילוב אומנויות, במקביל להדרכת סטודנטיות לטיפול בתנועה. כמו כן, הנחתה קבוצות שיקומיות, פסיכו-חינוכיות, המשלבות כלים יצירתיים. 

ד"ר טליה בנדל-רוזוב חקרה ופתחה גישה ייחודית המשלבת בין טיפול בתנועה, הבעה ויצירה לגישת ההחלמה בבריאות הנפש: Recovery-Oriented Dance Movement Therapy) RODMT). הגישה מסייעת למשתתפים לעבד תכנים מרכזיים בתהליכי ההחלמה והשיקום שלהם דרך התנסות חווייתית מבוססת טיפול בתנועה. את עבודתה זו הציגה בסדנאות והרצאות בכנסים בינלאומיים. 

בנדל-רוזוב צברה ניסיון רב בהנחיית סדנאות לצוותים מקצועיים בתחומי שיקום בבריאות הנפש ושיקום אנשים עם מוגבלויות אחרות (עוס"ים, מרב"ע, מדריכים/ מלווים בשיקום) ולימדה קורס ממוקד להנחיית "החלמה בתנועה" (30 שעות אקדמאיות) במסגרת מחקר הדוקטורט שלה. 


מצ"ב קישור לטופס הרישום 

מצ"ב קישור לתשלום דמי רישום

מצ"ב קישור לתקנון

שימו לב - רישום לקורס מותנה במילוי טופס רישום, אישור התקנון ותשלום דמי רישום!

לכל שאלה ובירור לגבי תהליך ההרשמה ניתן ליצור קשר עם עדי ברדה:    yahatlimudim@gmail.com