הכרות עם "12 הצעדים" למטפלים באמצעות אמנויות, 10012

שם המרצה: רינת קדמי רינסקי

ניתן לפנות במייל: rinatkedmirinski@gmail.com

רציונל הקורס:

קןרס "הכרות עם "12 הצעדים" מיועד למטפלים באמצעות אמנויות המעוניינים להרחיב את כליי עבודתם בתחומי ההתמכרויות ולשלב באופן יצירתי את עקרונות התוכנית והכלים בפרקטיקה של הטיפול באמצעות אמנויות.  הקורס יתמקד בחשיפה לתוכנית "12 הצעדים" ובעבודה אישית על  כל צעד הכוללת את זיהוי דפוסי ההתמכרות, המושגים, העקרונות וכלי ההחלמה. הקורס יחבר בכמה מפרקי הקורס, בין " 12 הצעדים" לתאוריה הפסיכואנליטית ולתאוריה של הטיפול באמצעות אומנויות  ובכל שיעור תתקיים התנסות באחד מתחומי הטיפול  באמצעות אומנויות: התמקדות בפסיכודרמה וכן בתנועה, באומנות פלסטית, וביבליותרפיה. 

בעולם בו כולנו נעזרים ב"טלאים" המכסים על כאבים, אותן פעולות שנועדו להגן עלינו מלפגוש מקומות נפשיים רוויי כאב,  תכנית "12 הצעדים", מציעה  דרך חיים המובילה לשחרור מאותן פעולות פוגעניות. פרידה  מדפוסים והתמכרויות שונות: סמים ואלכוהול, הימורים, אוכל, מין, קשרים רגשיים  וגם, דפוסי התנהגות הנחשבים "נורמטיביים" אך איבדנו עליהם שליטה. התכנית מקדמת לאחריות ובחירה באמצעות עקרונות רוחניים. 

"12 הצעדים" שנוסדה ב"אלכוהוליסטים אנונימיים" התפתחה כתכנית בינלאומית המוכרת בקרב מכורים "ההולכים בדרך", בקרב אנשים המבקשים שינוי ובקרב מטפלים המוצאים בתוכנית, כלי אישי ומקצועי  הכרחי, בהתערבות הטיפולית. 

כוחו של הטיפול באמצעות אומנויות הוא בתפיסה הרואה במטופל בעל עולם פנימי עשיר ולגיטימי ואינה מבקשת "ליישר" או להכפיף אותו אלא לסייע לו למצוא משמעות אותנטית בחייו. קורס זה  מיועד למטפלים באמנויות  מתוך הבנה כי היצירתיות והיצירה היא מקור "החלמה" חיוני לסובלים מהתמכרות ומכוון להחלמה מהפעולה הכפייתית קומפולסיבית הקיימת בדינמיקה של ההתמכרות באמצעות השינוי אל הפעולה הספונטנית יצירתית.

הקורס ישמש את המטפלים בעבודתם בטיפול פרטני וקבוצתי עם המתמודדים עם התמכרות. 

כל מפגש מורכב מארבע שעות לימוד תיאורטיות הכוללת התנסות בכלים מתחום הטיפול באמצעות אומנויות, וכן קבוצה  בת שעתיים לעיבוד אישי וקבוצתי של התכנים העולים במפגש עם התוכנית.

מטרות הקורס:

זיהוי דפוסי התמכרות והכרות עם סוגי התמכרות שונים
רכישת ידע בתוכנית 12 הצעדים 
למידה של דרכי העבודה המשלבות 12 הצעדים בפרקטיקה של טיפול באומנויות
מידע רלוונטי:

היקף הקורס: 90 שעות אקדמיות, 15 מפגשים

תנאי סף לקבלה לקורס: מטפלים מכל תחומי הטיפול באמנויות המעוניינים לרכוש ידע ושפה ככלי לעבודתם הטיפולית בתחום ההתמכרויות לצד תהליך אישי של התבוננות עצמית לאור מושגי התוכנית.
זמני הקורס: ימי שישי (על פי התאריכים המפורטים בטבלה), בשעות 08:30-13:30
מקום: מכון מופ"ת, רחוב שושנה פרסיץ, ת"א
לצפיה בתאריכי המפגשים אנא לחץ על הקישור

עלות הקורס:

חבר\ת יה"ת-  3990 ש"ח 

אינו חבר\ת יה"ת- 4290 ש"ח 

העלות אינה כוללת דמי רישום בסך 150 ש"ח


הכרה לצורך גמול\אופק חדש: יש להגיש בקשה 45 יום לפני תחילת הקורס. טופס בקשה

בקישור הבא: בקשת הכרה לצורך גמול/אופק חדש

*** פתיחת הקורס מותנית בכמות הנרשמים

דרישות הקורס:

נוכחות חובה.
עבודת סיום כתובה שתתבסס על הצגת מקרה של מטופל המתמודד עם התמכרות ותכלול הצעה להתערבות באמצעות 12 הצעדים משולבת בטיפול באמנויות.
תוצרי הלמידה: 

הלומדים יכירו את תוכנית 12 הצעדים, תוך למידה של כל צעד בנפרד: תיאור, מושגים, כלים להחלמה, וירכשו ידע מספרות התוכנית NA ,AA ,OA ,CODA.
הלומדים יתנסו וירכשו כלים טיפוליים באמנויות בעבודת צעדים עם אוכלוסיית מכורים.
הלומדים ילמדו לזהות דפוסי התמכרות ואת שילוב עבודת הצעדים בפרקטיקה של הטיפול באמנויות.

על המרצה: רינת קדמי רינסקי

רינת קדמי רינסקי MA הבעה יצירה מאוניברסיטת תל אביב, בוגרת המסלול לפסיכודרמה בסמינר הקיבוצים (1998) וכעת סטודנטית בביה"ס לפסיכותרפיה פסיכואנלינטית בבר אילן. במהלך עבודתי המקצועית  עבדתי כ15 שנה ב"כפר איזון"- כפר לטיפול בצעירים נפגעי נפש מסמים כמטפלת בפסיכודרמה, חברת הנהלה ובשנותיי האחרונות כרכזת טיפול. ב2006 למדתי "12 הצעדים" בקורס של הרשות למלחמה בסמים בהנחיית פרופ' נתי רונאל מאוניברסיטת בר אילן ובני יעקב. ובעזרתם הטמעתי את התוכנית בכפר. במקביל לעבודתי כמטפלת פרטנית וקבוצתית אני מלמדת במס' מקומות פסיכודרמה: מכללת בית ברל וביה"ס להנחיית קבוצות באמצעות אומנויות- בר אילן וכן לימדתי  12 הצעדים/ טיפול בהתמכרויות: במכללת שורשים בתל אביב ובאוניברסיטת חיפה - בתואר השני לטיפול באומנויות, בשיתוף עם הרשות למלחמה בסמים. בעלת קליניקה פרטית.

מנחות אורחת

סיגל נוסבוים פלינט

פסיכודרמטיסטית ואנליטיקאית קבוצתית, מדריכה מוסמכת מטעם יה"ת ומטעם האיגוד הישראלי לפסיכודרמה. מלמדת בתוכנית לתואר שני לטיפול באמצעות אומניות במכללת סמינר הקיבוצים ובדימול- בית הספר המרכזי לעובדים סוציאליים. התמחתה במשך עשרים שנה בגישות שונות לטיפול בהתמכרויות בכלל והפרעות אכילה, באוריינטציה פמיניסטית התייחסותית בפרט, כמו גם בגישות ממוקדות גוף כגון התמקדות,  EMDR וגישת 12 הצעדים. בעלת קליניקה פרטית במרכז תל אביב.

סופי שווידזה

סופיה שווידזה MA

יועצת ארגונית, פסיכותרפיסטית ומאמנת, מתמחה בתחום ההתמכרויות וחוקרת מוטיבציה. 

דוקטורנטית במחלקה לקרימינולוגיה בבר אילן.


מצ"ב קישור לטופס הרישום 

מצ"ב קישור לתשלום דמי רישום

מצ"ב קישור לתקנון

שימו לב- רישום לקורס מותנה במילוי טופס רישום אישור התקנון ותשלום דמי רישום!

לכל שאלה ובירור לגבי תהליך ההרשמה ניתן ליצור קשר עם עדי ברדה:    yahatlimudim@gmail.com