נוכחות יוצרת- התמקדות (Focusing) למטפלים באמצעות אמנויות, שלב 1.

קורס מספר: 10033

מנחת הקורס: תמרה וינר

מייל: tamarawiner@gmail.com 

ניתן לפנות במייל לכל שאלה.

התמקדות : שיטה עדינה ועמוקה להקשבה מקבלת וסקרנית לתחושות הגוף. גישה המאפשרת מגע עם  מה שעוד לא ידוע וטמון בגוף ואז מתגלה, נפרש ומוביל את תהליך החיים קדימה.

רציונל הקורס: 

תחום ההתמקדות המשגשג כיום בארץ ובעולם, פותח בשנות ה-60 של המאה הקודמת על ידי הפסיכולוג והפילוסוף דר' יוג'ין ג'נדלין, מתוך מחקר רחב שערך על השאלה- "מה מאפשר למטופלים לעבור שינוי חיובי בטיפול?". התמקדות היא גישה המבוססת על הקשבה עמוקה ועדינה, מקבלת וסקרנית, לתחושות הגוף. העצירה והשהייה עם אופן החוויה הפנימית שלנו את הדברים בחיינו מאפשרת מגע עם עושר של מידע נוסף שקודם לא היה נגיש לנו, ומגיע בצורת דימויים, רעיונות, תובנות וחוויות גופניות חדשות ורעננות. 

ההתמקדות תומכת ביכולת הנוכחות שלנו כבני אדם וכמטפלים. בעזרת הקשב המיוחד שהתחום הזה מציע, גדלה היכולת לשהות עם מצבים עמומים או מצבים של אי ידיעה, כך שהם הופכים ל'קצה' יצירתי, ומשם קיימת אפשרות להתרחב. ההתמקדות מלמדת אותנו להקשיב לערוץ פנימי המעשיר את ההבנה והאמפתיה לחוויה של המטופלים שלנו ולמגע שלנו כמטפלים עם החוויה שלנו בתוך הקשר הטיפולי.

התמקדות תומכת ומעשירה את כל סוגי הטיפול והפסיכותרפיה. השילוב בין התמקדות וטיפול באמנויות תורם לשני התחומים- מטפלים באמנויות עשויים למצוא חיבור טבעי לתחום מכיוון שהמכנה המשותף לתחומים הוא שימוש בשפה לא-ורבלית, המדגישה תהליך, חוויה ומשמעות אישית. ההתמקדות מביאה אינטגרציה מובנית בגישה עצמה בין חוויה וחשיבה, בין תחושות למילים. ההתמקדות מאפשרת לדימויים עמוקים לעלות באופן מהיר יחסית ומאפשרת למשמעות עמוקה של דימויים להפרש ולהניע את התהליך הטיפולי קדימה. כל זאת, בתוך חוויה מקרקעת שמחברת למשאבים, אמפטיה ותמיכה.   זוהי גישה שמטפחת את היציאה מתבניות קפואות וחידוש אנרגית החיים והיצירתיות במקומות שבהם היא נעצרה. היצירה מצידה תורמת  להתמקדות בביטוי של הגוף בשפה לא מילולית נוספת תוך פעולה משחקית וחומרית המאפשרת דיאלוג עם הייצוגים החומריים של תחושות הגוף. תהליך שיש בו פוטנציאל לאלכימיה טרנספורמטיבית.


תכני הקורס: הקורס ישלב בכל שיעור בין חלק תיאורטי, דיון שמכוון להדגמה ועיבוד תהליך הלמידה, התנסות חווייתית על נושא השיעור בזוגות ולבד (לפחות בשני שיעורים התרגול כולל התנסות יצירתית) ותרגול בין המפגשים.

מטרות הקורס: תהליך היכרות ולמידה בסיסית של תחום ההתמקדות והפוטנציאל של שילוב התמקדות עם טיפול באמנויות. ביסוס של תרגול המאפשר הקשבה התמקדותית של מטפלים באמנויות לחוויה של עצמם ושל המטופלים (ראו פירוט בסעיף תוצרי הלמידה).

תוצרי הלמידה: 

  • הכרות בסיסית עם גישת ההתמקדות, מושגים תיאורטיים מרכזיים וביסוס של תרגול שניתן להמשיך לאחר הקורס באופן עצמאי.
  • תהליך אישי שמאפשר העצמת היכולת להיות בטיפול ובחיים עם מצבים של אי ידיעה, מצבים עמומים וחסומים בנוכחות ויצירתיות.
  • שכלול היכולת שלנו כמטפלים להשתמש בעצמנו, בידע המובלע האינטואיטיבי שלנו אודות הטיפול וכל מה שמעסיק אותנו בחיים.
  • העמקת יכולות ההקשבה, ההכלה, היכולת האמפטית להיות עם החוויה של המטופל.

מידע רלוונטי:

היקף הקורס: 30 ש"ש (אפשרות לקורס המשך של 30 ש"ש)

מיקום הקורס: מרכז בארץ, פרטים בהמשך

מבנה הקורס: הקורס יתקיים אחת לשבועיים בימי ראשון בין השעות: 16:00-19:00

לצפיה בתאריכי המפגשים אנא לחץ על הקישור

עלות הקורס: 

חבר יה"ת: 1800 ש"ח 

לא חבר יה"ת: 2100 ש"ח 

העלות אינה כוללת דמי רישום בסך 150 ש"ח

**פתיחת הקורס מותנית בכמות הנרשמים

הכרה לצורך גמול\אופק חדש: יש להגיש בקשה 45 יום לפני תחילת הקורס. 

בקישור הבא: בקשת הכרה לצורך גמול/אופק חדש

תנאי סף לקבלה לקורס: 

  1. הקורס מיועד למטפלים באמנויות
  2. שיחה אישית עם המנחהמנחת הקורס:

תמרה וינר, מטפלת באמנות מוסמכת סמינר הקיבוצים מ-2007 ומוסמכת בפסיכותרפיה בגישת ההתמקדות (F.O.T) מטעם המכון הבינלאומי להתמקדות בניו-יורק. תמרה וינר מטפלת בקליניקה פרטית במבוגרים, נוער ילדים והורים, ומדריכה מטפלים בגישה חוויתית.  בעלת ניסיון מגוון בהנחיית סדנאות וקבוצות ובתחום בריאות הנפש.

המסלול המקצועי של תמרה וינר הוביל אותה ליצירת גישה המשלבת בין טיפול באמנויות והתמקדות. בשנים האחרונות יצרה ופיתחה קורס מבוא לשילוב התמקדות למטפלים באומנויות, אותו הנחתה בתוכנית ההשתלמויות של מטפלי משרד החינוך, בפסג"ה ירושלים.

מצ"ב קישור לטופס רישום

מצ"ב קישור לתשלום דמי הרישום

מצ"ב קישור לתקנון

שימו לב- רישום לקורס מותנה במילוי טופס רישום אישור התקנון ותשלום דמי רישום!

לכל שאלה ובירור לגבי תהליך ההרשמה ניתן ליצור קשר עם עדי ברדה:   yahatlimudim@gmail.com