טיפול בתנועה ומחול: "מסורות מתחדשות" 29/3 ההרשמה בעיצומה

יום עיון משותף לסמינר הקיבוצים וי.ה.ת ובשיתוף עם כל תוכניות ההכשרה

עם ההשתתפות המיוחדת של  שרון צ'ייקלין, חלוצת המקצוע

 

9.00-9.30 התכנסות

9:30-9:50   קבלת פנים וברכות. טקס הוקרה לשרון צ'ייקלין

9.50-10.20  שרון צ'ייקלין   Early Practices Lead to New Values    

10:20-10:40 הפסקה חגיגית - הרמת כוסית וכיבוד

10:40-11:10 טיפול בתנועה – בין השתרשות לצמיחה: מבט עכשווי על התפתחות המקצוע –

ד"ר מייטרי שחם, מרכז רפואי העמק- ההרצאה תסקור את התפתחויות במקצוע הטיפול בתנועה דרך שלוש פרספקטיבות: האחת, דרך ספרן של הילדה ונגרובר ושרון שייקלין – "טיפול בתנועה ומחול – האמנות והמדע". הפרספקטיבה השנייה היא גבולות המקצוע על מפת מקצועות הטיפול בישראל, והאחרונה דרך הפרספקטיבה האישית בעבודתי הקלינית והמחקרית. בהרצאה אנוע בין הפרספקטיבות השונות על מנת להמחיש את התהליכים הדינמיים של התפתחות המקצוע ואנשי המקצוע.

11:30-13:00 סדנאות לבחירה*

1. צ'ייס- האישה והאגדה. מפגש אישי והתאוריה כיום  - הסדנא מלאה לא ניתן להרשם אליה 

מנחות: יעל ברקאי ומירי שריר, סמינר הקיבוצים

זוהי זכות לנו לאפשר במפגש זה הכרות עם מריאן צ'ייס דרך המפגש האישי של יעל ברקאי איתה.

יעל ברקאי ממייסדות התחום בארץ, תספר ותשתף בחוויה המיוחדת שזכתה לה בהיותה תלמידתה של צ'ייס. הזכות שהיתה ליעל, והזכות שיש לנו לקבל את שרשרת הדורות באופן ישיר מיעל.

מריאן צ'ייס היא היא טיפול בתנועה ומחול. נשוחח ונתבונן על מושגי היסוד שהיא טבעה בראי העולם הטיפולי שלנו כיום. נחשוב יחד על הנכחת ההבנה לעומק של התאוריה.

2. מופעי "הגוף הדיוניסי" ו"הגוף האפולוני" - הסדנא מלאה לא ניתן להרשם אליה 

מנחות: תרצה שפנהוף ומיניה שושן, המכללה האקדמית לחברה ואמנויות

אנו מבקשות להציע מפגש בו  נפתח מרחב לדיאלוג שבין מופעי "הגוף הדיוניסי" ו"הגוף האפולוני". נבקש לגעת ולנוע אותם באמצעות גופנו, תוך התנסות בהם ובניסיון לגלות את כתבי הסתר שבניגודיות שביניהם וליצירת זרימה ואינטגרציה ביניהם. ניגע ביסודות הארכיטיפים שמייצג כל אחד ממופעים אלה ובביטויים בלשון "הגופאני" האישי של כל אחד ממשתתפי הסדנה.                                                                                           

3.כשצ'ייס ויונג נפגשו על רחבת ה...דמויים - הסדנא מלאה לא ניתן להרשם אליה 

מנחה: קרני ישי, מכללת דוד ילין

חיבור למאגר הדמויים הפנימיים דרך תנועה הוא מאפיין מרכזי בעבודתה של מריאן צ'ייס עם מטופלים. צ'ייס הבינה שהזמנת המטופל להעלות דמויים תוך כדי תנועה, היא מפתח להפיכתה של תנועה סתמית לתנועה סימבולית שתיתן משמעות לתנועתו ותאפשר לו חיבור לרגשותיו.

חיבור למאגר הדמויים הפנימיים הוא ערוץ מרכזי במתודה הטיפולית אותה פיתח ק.ג. יונג. שיטת "הדמיון הפעיל" שפיתח היא סוג של דיאלוג עם הדמויים העולים מהלא מודע. בסדנה נתנסה במפגש עם הדמוי על פי צ'ייס, ובאמצעות ה"דמיון הפעיל". נחווה את המשותף לשתי הגישות, המייחד כל אחת מהן כמו גם, את הפוטנציאל לשילוב ביניהן.

4. הבסיס הגופני להתקשרות: משחק המראה המסורתי מתחדש ככלי אבחוני וטיפולי- 

הסדנא מלאה לא ניתן להרשם אליה

מנחה: ד"ר נאוה לוטן, אוניברסיטת תל אביב

בשנים האחרונות הבסיס הגופני לקשר בינאישי נלמד ונחקר. מטפלות ומטפלים בתנועה ומחול לומדים להשתמש בגופם ככלי ליצירת קשר על בסיס אינטואיטיבי. בסדנה ננסה להעלות מודעות לתיאום וויסות תהליכים פיזיולוגים ממוקדים. נשתמש במשחק המראה (mirror game) שהוא כלי וותיק במקצוע, לצורך למידה מחודשת של אותם מנגנונים גופניים ספציפיים, המשמשים ליצירת קשר בילדות המוקדמת וממשיכים להתנהל שגרתית גם בבגרות.  נשחק את המשחק שיש בו שלושה שלבים מרכזיים ונראה כיצד דפוס ההתקשרות שלנו (Attachment patterns) בא לידי ביטוי בתהליך הגופני.

5. מה בין טיפול בתנועה לבין תהליכי יצירה  הסדנא מלאה לא ניתן להרשם אליה

מנחות: ליזה פלחן ונעמה רביד, המכללה לחברה ואמנויות ואוניב. חיפה

בסדנה זו נרצה לבחון את הקשר בין תנועה – יצירה – הבעה. נבקש להתעכב ולחקור האם קיימת הבחנה בין הבעה לבין יצירה? והאם אכן קיימים תהליכים העוסקים ביצירה בתוך תהליך הטיפול בתנועה.

נתבונן יחד במרחב התנועתי אליו אנחנו מזמינות מטופלים בטיפול בתנועה. נבדוק האם טיפול המערב התנסויות גופניות תנועתיות אכן נוגע במרחב של יצירה ואם כן באילו אופנים. נבחן יחד מי היוצר בתהליך הטיפולי, היכן מצויה היצירה בתהליך זה והאם יש ליצירתיות תפקיד בתהליך הטיפולי. ננסה להבין מה עשויות להיות הדרכים לקיים ולעודד יצירתיות בטיפול בתנועה והאם באמת יש בכך צורך לשם התהליך הטיפולי עצמו.

6. מושב מסורות מתחדשות – מחקרי סטודנטים

מנחות: סטודנטיות מתוכניות ההכשרה השונות

מניתוק גופני לאיחוי: הקשבה לתחושות הגוף בראיונות עם מטפלות בתנועה בשורדות גילוי עריות - לייה כהן

לנצח את חרדת המבחנים- שימוש בכלי גוף ומודעות של מודל STREAM כסיוע למתבגרות להתמודד עם חרדת מבחנים - סיגלית קרטה

תנועה בזמן: תנועה דיאדית בין אם ובתה המתבגרת כאפיק למפגש ולעיבוד הקשר הראשוני ביניהן - יעלה אלוני, גליה הדני–שריף, אילת דיקשטיין

התכווננות דיאדית מוזיקלית המגולמת בגוף -תמר דביר

מחקרי הסטודנטיות נבחרו בקפידה על פי קריטריונים של איכות, חשיבות הנושא וגיוון. שווה מאד להיחשף, במיוחד מטפלות ותיקות. בהתבוננות על ציר אורך (הזמנים) ורוחב (הנושאים והגיוון) המחקר הינו מרכיב חיוני להתפתחות של המקצוע ושלנו כמטפלות ומטפלים. ניתן יהיה לקבל השראה לכניסת עולם המחקר בלי המסגרת הלימודית.

7. התנועה בין עצמי לאחר בגוף ובמוח – הדהוד בין המודל של צ'ייס וחקר המוח  הסדנא מלאה לא ניתן להרשם אליה

מנחה: ד"ר שרון וייסווסר, המכללה לחברה ואמנויות

הסדנא מציעה מפגש בין רעיונותיה של כוהנת הטיפול בתנועה ומחול - מריאן צ'ייס  (Chaiklin and Schmais, 1986) לבין תובנות מתחום חקר המוח, המקרקעות רעיונות אלו.

נחקור באופן חווייתי מספר חיבורים: פעולת הגוף ויצירת תחושת עצמי, תודעה וסובייקטיביות; סימבוליזציה והחיבור בין חוויית הגוף ו'הגל האפקטיבי' שהוא מייצר לבין יכולתנו ליצור ייצוג מנטלי, אסוציאטיבי, אשר מניב הרגשה מודעת; יחסים אמפתיים בשיקוף תנועתי ומערכות מוחיות של סימולציה גופנית (embodied-simulation) ומנטליזציה; פעילות קבוצתית ריתמית והתיאום המוחי האינטרסובייקטיבי (Brain–to–brain coupling), שמתרחש ברגעי סנכרון.

את הרעיונות הללו נקשור לגמישות (פלסטיות) מוחית, המאפשרת לנו שינוי באמצעות טיפול בתנועה ומחול, בתנועה של יחסים בין העצמי לאחר במוח-גוף-נפש.

8. "אני אישה מתנועעת" – פרספקטיבה פסיכודינמית פוגשת פרספקטיבה מגדרית. הסדנא מלאה לא ניתן להרשם אליה

מנחה: עדי לובינסקי, בי"ח שלוותה

מהי תנועתנו כנשים? כיצד היא מתעצבת ומהן איכויותיה? בסדנא זו נבחן את הזהות הנשית כפי שהיא מתגלמת בתנועה. נעמיק יחד את הלמידה שלנו על תנועתנו הייחודית כנשים, תנועתנו "הנשית" – ועל המשותף והשונה בה, בכל אחת מאיתנו. ננוע אותה, נחשוב אותה גם בעזרת פרספקטיבה תרבותית-מגדרית. איזה דיאלוג תנועתי-רגשי אנו מנהלות עם התרבות ותכתיביה? ננסה לגעת ולהכיר את המבטים השונים הפועלים על תנועתנו, ובתנועתנו – מבט חיצוני, פיקוח על יופי התנועה, צרכים פנימיים. נתנסה בטיפול בתנועה כמאתגר את הדיאלוג עם אידיאל היופי, ונקיים, יחד, דיאלוג ער עם תכתיבים הרווחים בתרבות באשר לגוף הנשי. נשאל – כמטופלות וכמטפלות - אלו היבטים תנועתיים רגשיים בנשיות, באים לידי ביטוי במהלך הטיפול? נחווה רשות לנוע באופן שנותן מקום לנשיות שלנו, ובעיקר נתנסה ונחשוב על טיפול בתנועה ככלי היכול לפתח ולאפשר אופציות רחבות ומגוונות של התקיימות בגוף עבור נשים.

*השתתפות בסדנאות ברישום בלבד. מספר המקומות בכל סדנה מוגבל. כל הקודם זוכה.

במקביל לסדנאות תתקיים במליאה הצגת עבודות החקר בטיפול בתנועה במרחב האודיטוריום. מאד מומלץ להשתתף במושב זה, המהווה המחשה של התפתחות המקצוע ומבטנו להווה המשתנה ולעתיד מבטיח דרך עבודתן המחקרית של בנות הדור הצעיר.

13:10-13:30 סיכום וריקוד משותף מונחה ע"י שרון צ'ייקלין

דמי כניסה לחבר יהת: 75 ש"ח

דמי כניסה לסטודנטים חברי יהת: 60 ש"ח

דמי כניסה לאורח: 95 ש"ח

דמי כניסה לסטודנטים 75 ₪ 

לתשלום

סדנא 1 סגורה/ סדנא 2 סגורה  / סדנא 3 סגורה /סדנא 4 סגורה/ סדנא 5 סגורה / סדנא 7 סגורה/סדנא 8 סגורה  

במקביל לסדנאות תתקיים במליאה הצגת עבודות החקר בטיפול בתנועה במרחב האודיטוריום.
לתקצירי המחקרים- לחץ

                                                                  להרשמה לסדנאות- לחץ כאן

לא ניתן להרשם לסדנאות 1-8  הסדנאות מלאות . בסדנאות האחרות נשארו מעט מקומות 

**ניתן לחנות בחניון תיכונט ובחניון מופ"ת ללא תשלום