יום עיון חטיבת התרפיה באומנות והביבליותרפיה - 8/7/19

 

תכנית היום:

9.00-9.15- רישום
9.15-9.30- דברי פתיחה
 
ענת ליבן, ראש חטיבת התרפיה באומנות
ד"ר יפית איתן, ראש חטיבת הביבליותרפיה

9.30-10.30-                         אינטגרציה מוח ו mind: טיפול משולב בתא לחץ ופסיכותרפיה באמצעות אומנות
                                                                           בנפגעות התעללות מינית

 
בשל ראיות לכך שחוויה טראומטית משפיעה על המוח, על הגוף (לגבי רגישות חושית), וה-mind. נערך לאחרונה מחקר המנסה לענות על השאלה, האם ההשפעות של פגיעה מינית בילדות (CSA) יכולות להיות הפיכות על ידי שימוש בגישה רב תחומית. תוצאות המחקר הראו כי בנוסף לשיפור בתפקוד המוח, סימפטומים של מצוקה הופחתו באופן משמעותי.

בהרצאה של פרופ' רחל לב יוצג התהליך כפי שחוו 40 נשים שהיו קורבנות להתעללות מינית בילדות. הנתונים כוללים יומנים ורישומים יומיים של המשתתפים, וסיכומי המשתתפים שהוצגו בעל פה ובכתב, 6 חודשים לאחר סיום המחקר. תהליך המחקר נעשה ע"י שימוש באנליזה פנומנולוגית.

התוצאות נדונו לאור המודל התיאורטי של המחקר והתפיסה של התעללות מינית בילדות (Lev-Wiesel, 2015).

תוצאות המחקר היו מאוד דרמטיות והראו שלושה שלבים:

השלב הראשוני – זיכרון הטראומה הפיזית והקוגניטיבית.

שלב שני -  הרפיה פיזיולוגית והיווצרות זיכרונות חיוביים.

שלב שלישי - חזרה לחיים. 
 
 
 
פרופ' רחל לב ויזל ראש מרכז המחקר ע"ש אמילי סגול וראש מעבדת סגול לחקר ילדים סיכון ומייסדת בית הספר לטפול באמנויות אוני חיפה.      
 
 
10.30-11.00                         "אני מרגיש –  מוחי כותב"
 
מה קורה לי כשאני כותב על הרגשות שלי? האם זה עוזר לכתוב על חוויות שליליות שעברתי בחיי? איך המוח שלי מגיב לזה? עדיף לי לכתוב ישירות על הדברים כפי שקרו או להתבטא באופן מופשט? לכתוב על מה שאני מרגיש ביומן אישי, ואולי ליצור שיר או סיפור דמיוני? זה יעזור בכלל אם מישהו יקשיב למה שכתבתי? אז איך זה שהרבה יוצרים סבלו בחיים שלהם, במה תרמה להם הכתיבה? ואיך פתאום נכנסת הנוירולוגיה לסיפור (הביבליותרפיה) שלי?

על השאלות האלה ואחרות אנסה להשיב בהרצאה שלי, בעזרת מחקרים נוירולוגיים העוסקים בנושא ובעזרת דוגמאות מן הקליניקה ומן הספרות.
 
 
 
דן נייגר, מטפל מוסמך באמצעות ביבליותרפיה, MA

מרצה במכללת אורות ישראל – מלמד קורסים בנושאים ספרותראפיה וספרות ילדים

ביבליותרפיסט במשרד החינוך ומדריך סטודנטים לביבליותרפיה

מטפל בקליניקה פרטית בגבעתיים – במבוגרים, במתבגרים ובילדים

מנחה סדנאות לכתיבה יוצרת ברוח הביבליותרפיה
 
 
11.00-11.15- הפסקת קפה ועוגיות
 
 
11.15-12.15                         התהליך האמנותי – כדיאלוג של המח עם עצמו
 
הרצאה זו בוחנת את התהליך האמנותי מתוך הקשרו למח האנושי, כביטוי לפעילותו ולייחודו של המח. האמנות מביאה לידי ביטוי עקרונות פעולה של המח ומהווה, בעצם מהותה, מניפסט של תכונות המח האנושי. מכאן עולות מספר שאלות בהן תנסה ההרצאה לגעת: באיזו מידה ניתן לטעון לחוקיות אוניברסאלית של השפה האמנותית. על אילו מעקרונות פעולת המח מתבססים תהליכים אמנותיים שונים ואילו מניפולציות מפעילה האמנות על תהליכי התפיסה. מתוך מה ולצורך מה נוצר הביטוי האמנותי, ומהו מקומו של הצופה (של האחר) בתהליך זה.
 
 
 
ד"ר ורד אביב פועלת בתחום המפגש שבין אמנות ומדע.

ד"ר ורד אביב מכהנת כראש התכנית לתואר שני במחול, באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, ומרצה בתחומי נוירואסתטיקה, פיזיולוגיה של המח והחושים ואנטומיה של גוף האדם. מחקרה האקדמי מתמקד בזיקה שבין המח ואמנות חזותית. עבודת הדוקטורט שלה בנוירוביולוגיה נעשתה בנושא תגובת תאי עצב לנזק. ורד היא אמנית פלסטית פעילה.
 
 
12.15-12.45                        המדריך הנוירולוגי לביבליותרפיסט
 
בביבליותרפיה אנו עוסקים רבות בשאלה - מה הטקסט המדוייק עבור המטופל ומנסים לעבוד עם ״המדריך הפנימי״,  אבל ההתפתחויות בספרות הנוירולוגית על איך המוח מגיב להאזנה לסיפורים, פותחות פתח חדש להבנה של התחום ועשויה לסייע בבניה של מודל עבודה ביבליותרפי-נוירולוגי, שיסייע לדייק את העבודה הביבליותרפויטית ולשפר את הדיאלוג עם שאר מקצועות בריאות הנפש.
 
יואב כהן-מנור, ביבליותרפיסט .M.A, מוסמך אוניבריסטת חיפה. מטפל במשרד החינוך ובקליניקה פרטית בתל-אביב ובראשל״צ. 
 
 
12.45-13.15- כיבוד קל
 
 
13.15-14.00              BEATUBE®  לאתגר את המוח והגוף דרך אינטראקציה
 
סדנה הכוללת הרצאה ואימון ייחודי מותאם המשלב קצב, תנועה ואינטראקציה. החלק התיאורטי ירחיב את בסיס הידע אודות תפקודי מוח נבחרים וידגיש את העובדה כי בכל גיל ניתן לשפר את אותם תפקודי המוח החיוניים.  בפעילות המעשית יתבצעו תרגילים לאימון המוח באופן פיזי ובאינטראקציה קבוצתית על מנת לקדם: שיפור בזיכרון ובלמידה, שיפור בוויסות הרגש, שיפור בשיווי המשקל ועוד.
 
 
 
מפתחי השיטה, אור מעוז ועמית חדד.

אור מעוז מגיע מרקע של שוטוקאן קראטה וצ'י קונג וכיום מורה לצ'י קונג.

עמית חדד מנהל בית ספר לקראטה בתל אביב ובנוסף, משמש כמרצה למדעי האימון בבית הספר למקצועות הספורט.

אור ועמית בוגרי תואר ראשון בחינוך גופני ותנועה ומוסמכים כמדריכי כושר גופני ובריאות. לאחר לימודי התואר הראשון, המשיכו אור ועמית ללימודי תואר שני, אור בטיפול באמצעות תנועה  ((M.D.T  ועמית בפיזיותרפיה ( M.Sc.P.T).
 
 
14.00-14.15- סיכום ופרידה
 

 

דמי כניסה-

חבר י.ה.ת 80 ש''ח

אורח- לא חבר י.ה.ת 110 ש''ח

סטודנט חבר י.ה.ת- 65 ש''ח

סטודנט לא חבר- 75 ש''ח

לתשלום והרשמה