שאלות ותשובות לימי הקורונה

מטפלות/ים יקרות/ים,

יה״ת מתגייסת לתת מענה לשאלות ותהיות רבות שעלו מהשטח. שאלות נוספות ניתן לשאול בפייסבוק יה״ת או בצור קשר באתר

אנו מודים לרינה בובראוגלו, מטפלת באמנות, מדריכה רשומה, מרצה בסמינר הקיבוצים, מנחה בכירה בצוות הקהילתי של נט״ל, על התייחסותה לשתיים מהשאלות הנפוצות ביותר בהן נתקלנו עד כה

שאלה:

איך מטפלים באמנות שעובדים עם ילדים יוכלו לטפל בילדים מרחוק?

תשובה:
בטיפול מקוון חשוב להתבסס על תפיסה תמיכתית, מרגיעה ומארגנת ובמקביל לאפשר ביטוי רגשי ושיח פתוח על השאלות שמעסיקות ילדים.
במציאות הנוכחית יש העצמה של דינמיקות משפחתיות. במצב זה חשוב לתת מקום גם להכלה, תמיכה וחיזוק להורים, כאשר נראה שיש צורך בכך.
לפעמים מתעורר קושי לשמור על סטינג ברור, למשל אם אחים נכנסים לחדר או שהפגישה מתקיימת במרחב המשפחתי. צריך להיות מודעים ורגישים לכך שבטיפול מקוון אנחנו נכנסים למעשה לביתו של המטופל ולכן נדרשים להתגמש בהתאם לצורך. רצוי לוודא שיש למטופל אפשרות להמצא בזמן המפגש בחדר שקט ונפרד, או לכל הפחות להיות עם אוזניות על מנת שיוכל להיות מנותק מההתרחשות מסביב ולשמוע לבד את דבריכם.
בכל הקשור לתהליכי יצירה, הרי שכל כלי אמנותי מעלה אתגרים ואפשרויות שונות. באמנות פלסטית - יש אפשרות למשל לעשות ציור משותף בזום, לעבוד במקביל ולהראות את התוצר דרך המצלמה.

שאלה:

מחפשת רעיונות לפעילות להפחתת חרדה או לפיתוח חוסן נפשי.

תשובה:
לחרדה יש השפעה רבה על הגוף והיא מייצרת חוויה של חוסר שליטה וחוסר אונים, נפשי ופיזיולוגי.
חשוב לעבוד עם הסימפטומים הגופניים לצורך הפחתת החרדה. עבודה גופנית יכולה להיות באמצעות נשימה, מדיטציה, דימיון מודרך והרפיה, או לחילופין, באמצעות פעילות אקטיבית כמו ריקוד, קפיצה וכו'.
האמנויות השונות מציעות כלים מגוונים להפחתת החרדה באמצעות החזרה של חווית שליטה, הכלה של מצוקה ושיחרור גופני והן גם מאפשרות לילד להיות בתקשורת עם הסובבים אותו באמצעות האמנות.
בטיפול באמנות אפשר להציע למטופל לצייר את המקום הבטוח שלו, אפשר לייצר מגן, ליצור סיפור ויזואלי של מסע הגיבור, ליצור מנדלה אישית, או יומן ויזואלי, לעשות עץ או קולאז׳ של הכוחות.
אם רוצים להעלות את המודעות לתגובות הגוף אפשר ליצור ולהעביר למטופל 2 דפים עם קווי מתאר של גוף: באחד לבקש לצייר איפה אני מרגיש בגוף את הלחץ וליצור גם את הסביבה, בשני לצייר איך אני חווה את הגוף והסביבה כשאני רגוע.
כדי לעודד נשימה עמוקה אצל ילדים אפשר לתת להם בלונים לנפח, או לבקש מהם לדמיין שהם מריחים פרח עם ריח טוב (שאיפה) או שהם מכבים הרבה נרות על עוגה (נשיפה).