ביטוח אחריות מקצועית

מטפלים יקרים, אנחנו רוצים לשתף אתכם במידע שאספנו משתי חברות הביטוח המרכזיות (מדנס וגרסון) שעובדות עם מטפלים באמנויות על מנת לסייע לכם לקבל החלטות מושכלות ומיטיבות וכדי להבטיח הגנה ביטוחית מקיפה דיה למטפלים העובדים כעצמאיים. כמובן, זה אינו ייעוץ ביטוח ואין לועדת התעסוקה רצון או יכולת להחליף ייעוץ שכזה. כמו כן, המידע עדכני למועד הבדיקה (מרץ 2022) ועשוי להשתנות. כדאי ורצוי לעשות בדיקה כזאת בעצמכם לפני קבלת ההחלטה.

נתחיל מכמה שורות תחתונות שנוגעות להבדלים שנראו לנו משמעותיים:

כמה את רוצה לשלם? לכל חברה פוליסות שונות בהיקפים שונים. לפוליסות עם הכיסוי הרחב עלויות דומות. הפוליסה הזולה ביותר היא של מדנס. יחד עם זה, הכיסוי שלה מצומצם יותר, לא רק בהיקף, אלא גם בפרטים.

האם את מכוסה כמדריכה? גרסון נותנים על הדרכה והתמחות להדרכה. למטפלים הוותיקים יותר לפעמים זה חלק משמעותי מהקליניקה. בשיחת טלפון מדנס הבהירו שהכיסוי הוא למטופלים בלבד.

האם תביעות קשורות לקורונה מכוסות? מדנס רושמים בלי לפרט שדברים שקשורים לקורונה לא יכללו בכיסוי. זה מאד מעורפל ורק בית משפט יכריע אם זה מכסה תביעה על הדבקה בקליניקה? על השפעות נפשיות של התקופה ההזויה הזו? יש כאן מנעד רחוב ועמום. בשיחת טלפון הסבירו שאם מטופל טוען שנדבק או אם הגיע לטיפול בעקבות תופעה בנגרמה בעקבות המגיפה - הטיפול בו אינו מכוסה. בגרסון ההחרגה הזאת לא קיימת, משמע אירועים אלו מכוסים.

ואם אני בהסדר עם קופת חולים? כל מי שעובד עם גופים כמו קופות חולים ומכונים צריך להעביר לאותו גוף אישור על כיסוי ביטוחי. היקף האחריות הנדרש מוגדר למיליון דולר. לשתי החברות יש גם פוליסה בהיקף הזה שהן במחיר דומה. הפוליסות הזולות יותר הן בהיקפים מצומצמים יותר, והן לא מאושרות לעבודה בהסדר עם קופות החולים.

ומה אם לא תובעים אותך מיד? גרסון מבטחים לפי מועד האירוע ומדנס לפי מועד התביעה. אלו מושגי מפתח שצריך להבין כדי לבחור. בפוליסת אחריות מקצועית המבוססת על "מועד התביעה" הביטוח תקף רק אם הפוליסה הייתה בתוקף בעת הגשת התביעה (כמו במדנס, המכסים גם תביעה שהוגשו שבע שנים אחרי). בפוליסת אחריות המבוססת על "מועד האירוע"  (כמו בגרסון) הביטוח תקף לפי המועד של הטיפול, גם אם הפוליסה לא הייתה בתוקף בעת הגשת התביעה.

מי שמעוניין להתעמק יותר, מוזמן להסתכל בנתונים בהמשך (מופיעים גם עלויות) או לפנות ישירות למבטחים. פניתם ונתנו לכם מידע אחר - תדאגו לקבל אותו בכתב, בתקווה שלא נצטרך להשתמש בו.

בהצלחה ובביטחון מקצועי!

ועדת התעסוקה.מי הם הגופים המבטחים אותם סקרנו?

בדקנו את שתי סוכנויות שמבטחות את רוב המטפלים באמנויות: גרסון סוכנות ביטוח ומדנס סוכנות לביטוח בע"מ.

איך היתה חווית השירות?

במהלך איסוף הנתונים היה פער גדול בהתייחסות של שני הגופים. בגרסון ענתה לי מיה שאחראית על הביטוחים של המטפלים באמנויות. הטלפון מגיע אליה והיא נותנת את כל המידע והיא גם זו שתתקשר עוד שנה להאריך את הביטוח. גם המנהל (אורן גרסון) היה זמין במייל, בטלפון ובוואטסאפ. במדנס היה יותר מסובך. כל פעם מישהו אחר ענה. כשניסיתי לבדוק לעומק ביקשו להעביר את הפרטים שלי לרונית המנהלת. לא חזרה אלי ונאלצתי להבין את הפרטים מהפוליסה עצמה.          

תוקף הביטוח על בסיס מה? (מה קורה ביום שאני מפסיק לשלם?)

גרסון - על בסיס יום האירוע (משמע - שיש ביטוח בעיתוי האירוע. לכן, אין צורך לשמור על רצף ביטוחי)

מדנס - על בסיסי יום תביעה (משמע - שיש ביטוח בעיתוי התביעה עצמה. הביטוח תקף 7 שנים קדימה ולגבי קטין 7 שנים מאז שהוא בן 18)      

מה היקף הכיסוי במקרה של תביעה?

תביעה על אחריות מקצועית עוסקת בתפקוד שלנו כמטפלים. בגרסון הכיסוי הוא עד 4 או 2 מיליון שקלים (בהתאם לפוליסה) ללא השתתפות עצמית. במדנס יש טווח בין 1.2 מיליון ועד 10 מיליון שקלים ללא השתתפות עצמית. חשוב לשים לב שקופות החולים וחלק מהמכונים דורשים שלמטפל יהיה ביטוח בהיקף 4 מיליון שח. פוליסה בהיקף זה עולה כמעט אותו דבר בשתי הסוכנויות.

עוד נתון בהקשר הזה הוא החרגת קורונה שקיים רק במדנס. הביטוח לא מכסה דברים שקשורים לנגיף הקורונה. זה מנוסח לדעתי באופן מעורפל שרק בית משפט יוכל להכריע מה המשמעות של ההחרגה. האם זה מכסה תביעה על הדבקה בקליניקה? על השפעות נפשיות של התקופה הזו? לא ברור.

היקף הכיסוי במקרה של תביעת צד ג' היא תביעה שלא קשורה למקצועיות שלנו, למשל אם מטופל שובר את הרגל אצלנו בקליניקה. ההבדלים בין הסוכנויות קטנים. גרסון מכסים עד סכום של מיליון שח עם השתתפות עצמית של 1750 שח ומדנס מכסים עד סכום 1.2 מיליון ובהשתתפות עצמית של 2000 שח.

הביטוח על נזק פיננסי טהור מוגבל בגרסון עד מלוא גבול האחריות המקצועית(4 או 2 מליון) ואילו במדנס מוגבל עד 400 אלף. לפי ההסבר שקיבלנו, אלו נזקים שיכולים להיות אינסופיים. נניח במקרה שמטופל שכתבתם לו מכתב לרשויות שלטענתו פגע בתמיכה כספית שהיה צריך לקבל או שטוען שהפרנסה העתידית שלו ניזוקה לכל ימי חייו.ביטוח לטיפולים ייחודיים והדרכות:

טיפול קבוצתי מכוסה בשתי החברות. גם טיפול און ליין, אבל אם המטופל בחו''ל, גם אם הוא אזרח ישראלי, יש הסתייגויות בשתי החברות כולל שינוי בגובה ההשתתפות העצמית.

רק גרסון מכסים גם הדרכות כבר משלב ההתמחות להדרכה, וזאת  על סמך תעודת מדריך/מתמחה של יה''ת. כששאלתי במדנס אם הדרכות מכוסות, הנציג שלהם אמר שלא, והדגיש שמדובר רק במטופלים עצמם, למרות שאני יודע שיש מטפלים שקיבלו מהם תשובות אחרות. בפוליסה עצמה אין התייחסות קונקרטית וכדאי לבקש זאת בכתב.

כמה עולה?

טווח העלויות לשנה הוא בגרסון: 800-950 ובמדנס 1100-663. במדנס אפשר להוזיל את המחיר אם מבקשים פוליסה עם השתתפות עצמית. להלן פירוט העלויות כפי שהועברו אלינו:

מדנס סוכנות לביטוח בע"מ     

גבול אחריות מקצועית בהיקף 1.2 מיליון וכיסוי צד ג' 1.2 מיליון עלות לשנה: 663 ש"ח

גבול אחריות מקצועית בהיקף 2 מיליון ש"ח וכיסוי צד ג' 1.2 מיליון ש"ח בעלות לשנה של: 793 ש"ח

גבול אחריות מקצועית בהיקף 4 מיליון ש"ח וכיסוי צד ג' 1.2 מיליון ש"ח בעלות לשנה של: 930 ש"ח

גבול אחריות מקצועית בהיקף 10 מיליון ש"ח וכיסוי צד ג' 1.2 מיליון ש"ח בעלות לשנה של: 1100 ש"ח

גרסון סוכנות ביטוח     

גבול אחריות מקצועית בהיקף 2 מיליון ש"ח וכיסוי צד ג' 1 מיליון ש"ח בעלות לשנה של: 800 ש"ח

גבול אחריות מקצועית בהיקף 4 מיליון ש"ח וכיסוי צד ג' 1 מיליון ש"ח בעלות לשנה של: 950 ש"ח

ליצירת קשר:

גרסון סוכנות ביטוח. טלפון: 08-9465921 אשת קשר: מאיה [email protected] 

מדנס סוכנות לביטוח בע"מ. טלפון: 03-6380480     

גילוי נאות:

זה אינו ייעוץ ביטוח ואין לועדת התעסוקה רצון או יכולת להחליף ייעוץ שכזה. כמו כן, המידע עדכני למועד הבדיקה (מרץ 2022) ועשוי להשתנות. כדאי ורצוי לעשות בדיקה כזאת בעצמכם לפני קבלת ההחלטה. מצאתם טעויות? עדכנו אותנו.

המכתב נכתב בלשון זכר - והוא מיועד לנשים וגברים כאחד.