למי מיועד הטיפול?

אדם מחליט לפנות לטיפול כאשר מתעוררת או מזוהה אצלו מצוקה רגשית, כאשר הוא מרגיש שדרכי ההתמודדות והמיומנויות ששירתו אותו ביעילות עד כה במצבי חיים שונים אינם מספיקים והוא מחפש דרכים חדשות להתמודדות.

טיפול באמצעות אמנויות יכול לסייע כמענה מקצועי למגוון אוכלוסיות, מילדים ועד קשישים. הוא מכוון לסייע בהתמודדות עם מגוון בעיות כגון: אוטיזם, טראומה, ליקויי למידה, ילדים ונוער בסיכון, המתמודדים עם שאלות של דימוי עצמי, חיפוש משמעות, חרדה, דיכאון מחלות גוף-נפש וטראומה.

טיפול באמצעות אמנויות יכול לסייע הן לילדים והן למבוגרים להתמודד עם הקשיים אין צורך בכישרון מולד בתחום האמנויות או בידע וניסיון קודמים בתחומי האמנויות.

 

היכן ניתן הטיפול כיום ?

טיפול באמצעות אמנויות הוא מקצוע צעיר יחסית בתחום בריאות הנפש, אשר צבר תנופה בעשרים השנים האחרונות בארץ ובעולם. כיום מטפלים משולבים במסגרות למבוגרים כמו: בבתי חולים פסיכיאטריים, בתחנות לבריאות הנפש, במסגרות לשיקום חולה נפש בקהילה, במוסדות לגמילה מסמים ואלכוהול, במרכזים לנפגעי תקיפה מינית, במרכזים לנפגעי טראומה, כגון  נט"ל ועמך, ובטיפול באוכלוסיות נוספות בסיכון גבוה.

כמו כן, מועסקים מטפלים באמצעות אמנויות העובדים עם ילדים והוריהם במערכת החינוך המיוחד והרגיל, בעמותה לילדים בסיכון במרכזים טיפולים הנותנים מענה לילדים והוריהם ודרך שרותי בריאות נוסף של קופות החולים או במסגרת ביטוחי בריאות פרטיים.

חלק מהקופות מאפשרות את הטיפול באמצעות אמנויות במרפאות לבריאות הנפש (הטיפול ניתן בחינם בהתאם לאבחנה הנפשית), ובכל קופות החולים הטיפול מתאפשר בתשלום דרך השב"ן - לכל קופה קריטריונים שונים לקבלת הטיפול (טווח גילאים, מחיר ההשתתפות עצמית, מספר מפגשים) ועל כל מבוטח לבדוק את הזכאות בקופתו.