מה זה טיפול באמצעות אמנויות?

טיפול באמצעות אמנויות הינו מקצוע בריאות העוסק בטיפול נפשי בו נעשה שימוש בתהליכי יצירה והבעה אמנותיים לטיפול בהפרעות נפשיות, התנהגותיות, התפתחותיות ואורגניות. זאת תוך שימוש באחד משישה תחומי האמנויות: אמנות חזותית, ביבליותרפיה, דרמה, מוסיקה, פסיכודרמה ותנועה ומחול.

מטפלים באמצעות אמנויות עובדים עם מגוון אוכלוסיות, מילדים ועד קשישים ומטפלים במגוון בעיות בתחום בריאות הנפש, אוטיזם, טראומה, ליקויי למידה, ילדים ונוער בסיכון ועוד. הטיפול ניתן במתכונת פרטנית, דיאדית וקבוצתית, בגישה דינאמית, מערכתית, קוגניטיבית-התנהגותית, בהתאם להכשרתו והתמחותו של כל אחד/ת מהמטפלים.

מטרת העל של הטיפול באמצעות אמנויות היא טיפוח של כוחות הנפש וחיזוק כישורי ההתמודדות וההסתגלות של האדם ברמה האישית והחברתית, בשאיפה לאיכות חיים טובה ותפקוד אופטימלי. 

 

התהליך הטיפולי

העיסוק באמנויות השונות במרחב הטיפולי משמעותי לתפקוד נפשי בריא, מאפשר לבטא מצוקה בשפה לא מילולית, באופן שאינו מאיים על המטופל ואינו "שובר" הגנות, שלעיתים הכרחיות. כך מתאפשר קשר נוסף עם המטופל המתקיים גם בממד החוויתי, הגלוי והסמוי, שיש בו כדי להקל על ההתמודדות עם הקושי.

התהליך הטיפולי יכול לכלול הערכה, טיפול, ייעוץ, הנחייה והדרכה. ההתייחסות לתהליך היצירה ולתוצר האמנותי מאפשרת העלאת המודעות לעצמי ולזולת, חיזוק היכולת הקוגניטיבית והרגשית, ושיפור ההתמודדות עם סימפטומים וקשיים בתחום הנפשי והפיזי - כגון: מצבי לחץ, חוויות טראומטיות, מחלות ועוד.

 

הכשרה והסמכה

טיפול באמצעות אמנויות הינו מקצוע בריאות הנלמד כיום ברמת לתואר שני קליני הכולל הכשרה מעשית תחת הדרכה. זאת בהתאם להנחיות המועצה להשכלה גבוהה ומשרד הבריאות*.

גופי המדינה המעסיקים מטפלים באמצעות אמנויות, כמו גם מעסיקים פרטיים, נשענים על שלושה מסמכים המגדירים את אמות המידה הנדרשות על מנת לעסוק במקצוע:

*הערה: הכרה בהכשרה במסגרת לימודי תעודה, הכוללת 900 שעות הכשרה מעשית, רק למי שסיים את לימודי התעודה עד לתאריך 9/2018  וזאת בהתאם להנחיות המועצה להשכלה גבוהה.

שימו לב, בבחירתכם מטפל חשוב לבדוק כי הינו בעל הכשרה אקדמית ומעשית ממוסד המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה. כל מטפל המציג תעודת חברות בארגון יה"ת עומד בדרישה זו.