קול קורא להצעות להרצאות ולסדנאות ליום העיון "אישה גבר ואחר – היבטים מגדריים בטיפול"

מגדר וטיפול - מה משמעותו וחשיבותו של המגדר בטיפול הנפשי?  מה מתאפשר כשקיימת פתיחות ורגישות לנושא המגדר? מה  מתרחש בהיעדר הפתיחות  והרגישות בשיח הטיפולי? מתי השונות ו/או הזהות מצעידות את הטיפול קדימה ומתי הן עלולות  לפגוע בטיפול? מהו הקיום והנוכחות הדרושים מהמטפל בטיפול סביב נושא המגד ר? מה משפיע בטיפול רגיש מגדר על גישות והתערבויות?

 

מין ומגדר הוגדרו לראשונה על-ידי האנתרופולוגית מרגרט מיד (Mead Margaret ) כאשר עד אז הזיהוי המיני קרי נקבה או זכר התבסס על הבדלים ביולוגיים (אברי מין וגנטיקה). ההגדרות המגדריות התפתחו מאז והחלוקה לאישה ולגבר עברו שינויים רבים. כיום מדברים על כך שישנן קטגוריות מגדר נוספות מלבד "אישה", או "גבר".  מדברים על טווח חדש של זהויות מגדריות: "ג'נדרקְוויר", או "לא-בינארי", או "פּאן-ג'נדר", או "פּוֹלי-ג'נדר, או "אָ-ג'נדר", או "דֶמיבּוֹי", או "דֶמיגירְל", או "נוּטְרוּאַה" (neutrois), או "אַפּוֹרַג'נדר" (aporagender), או "לוּנה-ג'נדר", או “קְוַונטום-ג'נדר”, ועוד ועוד.

העיסוק בנושאים הקשורים למגדריות במדינות המערב תופס תאוצה בשנים האחרונות. גישות חדשות במדעי החברה מאפשרות לנו ללמוד על תהליכים המייצרים הסדרים חברתיים חדשים, שדרכם ניתן ללמוד על גברים ועל נשים. במקביל לידע במדעי החברה, הצטבר גם ידע תיאורטי ויישומי בנוגע לטיפול בהיבט המגדרי, הן של המטפל והן של המטופל. הדרך של נשים וגברים, להקשיב, לתקשר, לעבד ולהגיב, הן רק דוגמה אחת בלבד להבדלים אלו.

 

מטרת יום העיון להנגיש ידע תיאורטי וחווייתי, המאפשר לאנשי המקצוע להרחיב את המודעות לחלק המגדרי שבטיפול ולשפר את המיומנויות המקצועיות שלהם

הצעות להרצאות או לסדנאות ניתן להגיש עד 11.5.19

יפה אדרי מור, ראשת חטיבת הטיפול בפסיכודרמה – י.ה.ת. revadimpsychodrama@gmail.com

שרוליק גרופר, חבר הנהלת האגוד הישראלי לפסיכודרמה חבר וועדת האתיקה י.ה.ת srulikcom@gmail.com

מקורות

1."לקסיקון" אוניברסיטת תל אביב הפקולטה למדעי הרוח בית הספר למדעי התרבות התכנית ללימודי נשים ומגדר מגדר נכתב על-ידי: אורפה סנוף-פילפול ומיכל זאבי

2."מגדר אינו ספקטרום" / אלכסון